Sanktuarium świętego Floriana w Chorzowie
Msze święte:
Dni powszednie: 8:00, 18:00
Niedziele i święta:
7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 16:00

Nabożeństwa niedzielne: 15:15

Kancelaria parafialna:
Poniedziałek: 16:00 - 17:30
Wtorek: 8:45 - 10:00
Środa: 8:45 - 10:00
Czwartek: 16:00 - 17:30
Piątek: 8:45 - 10:00

Sanktuarium świętego Floriana w Chorzowie

Chór świętego Floriana

Chór świętego Floriana działał przy tej parafii od samego jego początku czyli 1959 roku.

Do stałych pozycji każdego roku należała oprawa muzyczna w liturgii:
Triduum Paschalnego, Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, uroczystości odpustowych w naszej parafii. Ponadto chór uświetnia swoimi występami wydarzenia również poza naszym Sanktuarium.

Chór od czasu pandemicznej przerwy nie wznowił działalności, również na skutek śmierci niektórych jego wieloletnich członków.


Historia

 

Założenie „Chóru Świętej Cecylii”

Założycielem Chorzowskiego Chóru Świętego Floriana był budowniczy kościoła i proboszcz parafii Świętego Floriana – ksiądz prałat Konrad Szweda.

Wielkim jego pragnieniem było rozśpiewanie całej parafii.
Chór (który do roku 1994 nosił nazwę “Chór Świętej Cecylii”) zaśpiewał po raz pierwszy 23 listopada 1959 roku podczas uroczystości poświęcenia kościelnego prezbiterium. Dyrygentem był organista Stanisław Czarnecki. Zespół liczył 26 osób.

 

Lata 60. i 70.

W roku 1962 kierownictwo chóru na kolejnych 19 lat objął organista Stanisław Ludyga. W tym czasie zespół przygotował ponad 100 koncertów, z których 26 odbyło się poza parafią. W repertuarze chóru było wówczas ponad 100 utworów. Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte były dla chóru okresem, w którym cieszył się renomą jednego z najlepszych chórów diecezji. Liczył wówczas 47 śpiewaków, najwięcej w całej swej dotychczasowej historii. Śpiewał w 1966 roku w katowickiej katedrze Chrystusa Króla w czasie obchodzonych uroczystości 1000-lecia Chrztu Polski. Za uświetnienie uroczystości koronacji obrazu Matki Boskiej Piekarskiej otrzymał pisemne podziękowanie Księdza Biskupa Herberta Bednorza, ówczesnego ordynariusza diecezji katowickiej. Nie wolno zapomnieć, że był to czas szczególnie trudny dla chórów kościelnych. Zespoły takie były całkowicie ignorowane przez stowarzyszenia śpiewacze i eliminowane z życia społeczno-kulturalnego.

 

Kolejne lata i zmiany dyrygentów

Sytuacja taka trwała przez 30 lat istnienia chóru, czyli aż do roku 1989. Po Stanisławie Ludydze dyrygenturę w chórze objął w lutym 1981 roku Bogusław Dobek, który pracował z zespołem przez 8 lat. Bazując na dotychczasowym dorobku, chór rozszerzał swój repertuar. Po krótkiej dyrygenturze Adama Zaaka kierownictwo przejęła w kwietniu 1991 roku Cecylia Knopp, pracująca z zespołem do dziś.

Warunki działalności chóru w tym okresie zmieniły się radykalnie. Śpiewacy uczestniczą w festiwalach, konkursach i przeglądach, uroczystościach miejskich a także w wydarzeniach różnej rangi w kraju i za granicą.

 

Rok 2000 – zmiana nazwy na „Chór Świętego Floriana”

W roku 2000 podjęto decyzję o zmianie nazwy chóru. Postanowiono wyeksponować związki zespołu ze Świętym Florianem jako patronem miasta Chorzowa i parafii, w której chór powstał i funkcjonuje. Ustalono, że odtąd zespół będzie nosił nazwę „Chór Świętego Floriana”. Oficjalnie zmiany nazwy dokonano 4 maja 2000 roku w czasie uroczystości patronalnej miasta i parafii Świętego Floriana.

 

50-lecie istnienia

W 2009 roku chór obchodził swoje 50-lecie istnienia. Z tej okazji w sierpniu zorganizowano kolejny zagraniczny wyjazd do Jabłonkowa w Czechach. Po koncercie w parafialnym kościele pw. Bożego Ciała chórzyści zwiedzili miasteczko i wspólnie z miejscowym chórem parafialnym zasiedli do biesiadowania. Zaprzyjaźnione chóry wymieniły się doświadczeniami i osiągnięciami. Generalne uroczystości jubileuszowe odbyły się 28 listopada 2009 roku. Na tę okoliczność wydany został folder. W koncercie jubileuszowym chór w towarzystwie zespołu smyczkowego zaprezentował sakralne utwory uznanych kompozytorów klasyki muzycznej (m.in. „Missa brewis in C” – Ch. Gounoda, Tantum Ergo – A. Mozarta). Po koncercie prezydent Miasta Chorzowa – Marek Kopel odznaczył chór medalem Kalidego za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

 

Niedawne koncerty

We wrześniu 2014 r. oprawą muzyczną liturgii mszy św. w Bazylice Grobu Pańskiego uczestniczył w obchodach III Dni Jerozolimskich w Miechowie organizowanych przez władze Zakonu Bożogrobców.

W dniu 17 października 2015 r. chór uczestniczył w obchodach 150-tej rocznicy śmierci Juliusza Rogera – lekarza, badacza przyrody i etnografa w Rudach Wielkich (koło Raciborza). Podczas składania kwiatów na grobie zasłużonego dla regionu, chór wyśpiewał „Modlitwę Agaty z opery „Wolny Strzelec” C. Webera. Po koncercie odbyło się uroczyste spotkanie w auli Uniwersytetu Śląskiego, podczas którego chór został odznaczony Honorową Złotą Odznaką Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. O wydarzeniu pisał Gość Niedzielny: LINK.


Skład chóru

(stan na kwiecień 2017 roku)
SOPRANY:

Biskup Helena

Fąfara Małgorzata

Grochowska Joanna

Gruszczyńska Ewa

Jonik-Waszak Anna

Sitko Danuta

Niedźwiedź Urszula

Ogermann Anna

Wolny Krystyna

 

ALTY:

Dobrzyńska Jadwiga

Fąfara Gabriela

Makowska Iwona

Richter Joanna

Urbanek Marianna

Żechowska Cecylia

 

TENORY:

Klyta Franciszek

Kroj Emil

Wolny Piotr

 

BASY:

 

Michalik Józef

Slokosz Janusz

Sopolski Stanisław

 

Chórem od 20 lat dyryguje Pani Cecylia Knopp

– absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach.

– autorka wielu opracowań muzycznych – instrumentalnych przygotowanych dla chóru parafialnego.

 

chor_anna

Członkowie chóru na górze św. Anny

 

Kalendarium

 

1994 – Przystąpienie chóru do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr
1995 – IV miejsce w konkursie im. ks. A. Chlondowskiego w Mysłowicach.
1996 – Udział w przeglądzie „Muzyka Kilara” w katowickim „Spodku” z okazji 40-lecia Telewizji Polskiej.

– Przegląd chórów „Trojok Śląski” w Katowicach

– Festiwal Pieśni Maryjnej „Magnificat”.

1997 – „Trojok Śląski” w Bielsku Białej.

1998 – Ogólnopolski Festiwal Kolęd w Pałacu Młodzieży w Katowicach
1999 – Pierwszy wyjazd za granicę – występ chóru podczas liturgii Mszy Świętej i nabożeństwa wieczornego z procesją w Sanktuarium w Mariazell
– Udział we Mszy Świętej i koncert w kościele św. Józefa na Kahlenbergu pod Wiedniem.

2000 – Udział w montażu słowno-muzycznym „Męka Pańska w słowie i muzyce” autorstwa Cecylii Knopp, w reżyserii Mieczysława Niedźwiedzkiego, z udziałem aktorów Teatru Śląskiego w Katowicach.
2002  Uczestnictwo w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Ozd na Węgrzech.

2004 – Pielgrzymka Chorzowskich Kół Związku Górnośląskiego do Sanktuarium Świętego Floriana w Krakowie w związku z obchodami 1700-lecia męczeńskiej śmierci świętego.

– Chorzowski chór uświetnił liturgię wykonaniem „Missa Breve” Haendla.

2009 – 50-lecie istnienia Chóru Świętego Floriana.  Wyjazd do Jabłonkowa w Czechach. Prezydent Miasta Chorzowa – Marek Kopel odznaczył chór medalem Kalidego za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

2014 – We wrześniu 2014 r. oprawą muzyczną liturgii mszy św. w Bazylice Grobu Pańskiego uczestniczył w obchodach III Dni Jerozolimskich w Miechowie organizowanych przez władze Zakonu Bożogrobców.

2015 – Chór uczestniczył w obchodach 150-tej rocznicy śmierci Juliusza Rogera – lekarza, badacza przyrody i etnografa w Rudach Wielkich (koło Raciborza).

 

„To bardzo znamienne, że chór zaistniał w dniu oddania do użytku naszego kościoła parafialnego. Nic więc dziwnego, że losy jednego i drugiego splatają się nierozerwalnie. W dobie, gdy miasto Chorzów staje się na Śląsku szczególnym ośrodkiem kultu Świętego Floriana, chór swoją działalnością, a także swoją nazwą tę specyfikę wyraża i rozwija. Życzę więc z całego serca Chorzowskiemu Chórowi Świętego Floriana dalszego rozwoju na cześć i chwałę jego Patrona a zarazem Patrona naszego sanktuarium i całego Chorzowa.”
ks. Tadeusz Pietrzyk – były proboszcz parafii św. Floriana w Chorzowie.

 

Zmarli chórzyści:

Irena Kostur

Jan Kostur

Franciszek Kupny

Irena Błachno

Jan Kostur

Alojzy Strzelczok

Henryk Sośnica

Stefania Przywarka

Józef Deptuch

Rudolf Jonas

Antoni Wierzbicki

Maria Kowol

Andrzej Niewiadomski

Magdalena Wieczorek

Wiktor Żabiński

Regina Wolny

Urszula Kokot

Maksymilian Krupa

Marian Szczeponik

Elżbieta Rudzińska

Paweł Wąs

Henryk Skalbaniok

Dorota Wiśniewska

Maria Sieg

Elżbieta Śledziona

Tomasz Bieniosek

Klara Fras

Hildegarda Heflig

Józef Burda

Jan Ciupała

Urszula Nocoń

Gertruda Urbańczyk

Maria Witoszka