Sanktuarium świętego Floriana w Chorzowie
Msze święte:
Dni powszednie: 8:00, 18:00
Niedziele i święta:
7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 16:00

Nabożeństwa niedzielne: 15:15

Kancelaria parafialna:
Poniedziałek: 16:00 - 17:30
Wtorek: 8:45 - 10:00
Środa: 8:45 - 10:00
Czwartek: 16:00 - 17:30
Piątek: 8:45 - 10:00

Sanktuarium świętego Floriana w Chorzowie

Ogłoszenia 18 lutego 2018 roku

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

18 lutego 2018 roku

 

 

 1. W dzisiejszą I Niedzielę Wielkiego Postu kończymy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne. Wyrażamy wdzięczność Księdzu doktorowi Adamowi Bajorskiemu za podjęty trud głoszenia nauk rekolekcyjnych. Kolekta dzisiejsza jest tak zwaną jałmużną postną.

 

 1. Dziś przeżywamy także Niedzielę Trzeźwości. W czasie nabożeństwa Gorzkich Żali będziemy się modlić w sposób szczególny o trzeźwość w naszej Ojczyźnie i w naszych rodzinach. Niech Niedziela Trzeźwości będzie dla nas wezwaniem do refleksji nad krzywdami jakie być może niektórzy z nas wyrządzili sobie lub swym bliskim będąc pod wpływem alkoholu. Niech będzie również zachętą do podjęcia zobowiązania trzeźwości a nawet abstynencji.

 

 1. W tym tygodniu według stałego porządku odwiedzimy z posługą sakramentalną chorych i starszych wiekiem parafian.

 

 1. We wtorek po Mszy Świętej porannej zapraszamy na nabożeństwo ku czci Świętego Floriana, w środę po wieczornej Mszy Świętej na Nowennę ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy a w sobotę o godz. 17.00 na adorację Najświętszego Sakramentu.

 

 1. We wtorek po Mszy Świętej wieczornej w Domu Katechetycznym odbędzie się zebranie rodziców dzieci ze Szkół Podstawowych numer 13 i numer 15 poświęcone sprawom związanym z tegoroczną I Komunią Świętą.

 

 1. W środę, 21 lutego, o godz. 18.30 na probostwie naszej parafii zostanie zorganizowane spotkanie uczeszników pielgrzymki do Ziemi Świętej.

 

 1. W czwartek przypada Święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. W tym dniu o godz. 17.00 odprawimy w naszym kościele Mszę Świętą szkolną.

 

 1. W piątek, 23 lutego, o godz. 18.30 w salce Domu Katechetycznego rozpoczną się nauki przedślubne dla narzeczonych, którzy zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński.

 

 1. W najbliższą sobotę, grupa kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przyjmie święcenia diakonatu. W tym tygodniu, w którym odprawiać będą swe rekolekcje, pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

 

 1. W następną niedzielę przed kościołem odbędzie się zbiórka na Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.

 

 1. W czasie Wielkiego Postu zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach pasyjnych: Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Drogę Krzyżową będziemy odprawiać w piątki o godz. 17.00. Przed rozpoczęciem rozważań Drogi Krzyżowej imiennie wspomnimy naszych zmarłych, polecając ich w modlitwie miłosierdziu Bożemu. Zalecania za zmarłych będą przyjmowane w zakrystii i w Kancelarii Parafialnej. U ministrantów można dziś pobrać formularze zalecek. Chciejmy udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej połączyć z uczestnictwem we Mszy Świętej. W minionych latach zauważyliśmy niepokojącą tendencję do wychodzenia z kościoła po skończonej Drodze Krzyżowej. Ciągle musimy pamiętać że, najważniejszą i najpełniejszą relacją w naszej wierze jest spotkanie z Bogiem we Mszy Świętej (modlitwa, słuchanie Słowa Bożego, przyjęcie Komunii Świętej). Piękne zwyczaje uczestniczenia w różnych okresowych nabożeństwach mogą być tylko dodatkiem do pełnego spotkania z Panem we Mszy Świętej. Bez pobożności eucharystycznej nasza wiara powoli przeradza się tylko w tradycję, która uspokaja nasze sumienia lecz nie prowadzi do osobistego spotkania z Bogiem. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będziemy odprawiać w niedziele o godz. 15.15. Kazania pasyjne w tym roku wygłosi nasz wikariusz, ksiądz Michał Łatuszyński.

 

 1. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z Katowic Koszutki w dniach 23 i 24 lutego zapraszają do swego kościoła na Adorację Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Plan adoracji wywieszony jest na plakacie.

 

 1. Zachęcamy parafian do przekazywania 1% swego podatku za rok 2017 na jakiś szczytny, służący dobru człowieka cel. O pomoc w tej formie prosi nas Fundacja Caritas Katowice (KRS 0000291119) oraz chorzowskie „Hospicjum” (KRS 0000015960).

 

 1. Znajdująca się na terenie naszej parafii Szkoła Podstawowa numer 38 imienia Wojska Polskiego zaprasza w czwartek, 1 marca od godz. 16.30 na Dzień Otwarty Szkoły. Szkoła rozpoczyna też nabór uczniów do klas I, IV i VII na następny rok szkolny 2018/2019. Szczegóły można uzyskać w sekretariacie szkoły.

 

 1. Polecamy nowy numer „Gościa Niedzielnego”, „Mały Gość Niedzielny” oraz „Biuletyn Parafialny”. Jest do nabycia także „Kalendarz Katolicki” na rok 2018.

 

 1. W minionym tygodniu odeszli do Pana: śp. Marek Saternus, śp. Stefania Kocjan, śp. Teresa Markiewicz, śp. Elżbieta Tomasz i śp. Krystyna Malanowicz. Powierzmy ich miłosierdziu Bożemu.