Sanktuarium świętego Floriana w Chorzowie
Msze święte:
Dni powszednie: 8:00, 18:00
Niedziele i święta:
7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 16:00

Nabożeństwa niedzielne: 15:15

Kancelaria parafialna:
Poniedziałek: 16:00 - 17:30
Wtorek: 8:45 - 10:00
Środa: 8:45 - 10:00
Czwartek: 16:00 - 17:30
Piątek: 8:45 - 10:00

Sanktuarium świętego Floriana w Chorzowie

Ogłoszenia 6 marca 2016

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

6 marca 2016 roku

 1. Dziś IV Niedziela Wielkiego Postu zwana Niedzielą Radości (Laetare). Kościół Święty cieszy się z obfitości dóbr nadprzyrodzonych płynących ze Chrztu i Eucharystii. W tradycji rzymskiej jest to tzw. „niedziela róż”, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami, zakwitających róż, a Ojciec Święty poświęcał złotą różę, którą ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła. Stąd dziś różowy kolor szat występujący w litur-gii tylko dwa razy w roku.
 2. Gościmy dziś w naszej wspólnocie księdza Sylwestra Kubika – proboszcza parafii Świętego Antoniego w Częstochowie. Ksiądz Sylwester wygłosi do nas Słowo Boże o po Mszy Świętej będzie rozprowadzał tomiki swojej poezji.
 3. Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na potrzeby archidiecezji.
 4. O godz. 15.15 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
 5. Od poniedziałku do środy odbędą się naszym kościele szkolne Rekolekcje Wielkopostne dla uczniów Gimnazjum numer 4 i Szkoły Podstawowej numer 13. W związku z rekolekcjami nie będzie wtorkowego nabożeństwa ku czci Świętego Floriana.
 6. W środę po wieczornej Mszy Świętej zapraszamy na Nowennę ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a w sobotę od godz. 17.00 na adorację Najświętszego Sakramentu.
 7. W najbliższy piątek Droga Krzyżowa będzie dopiero po Mszy Świętej wieczornej i nie będą w czasie jej trwania czytane zalecki i wypominki za zmarłych. Odprawimy ją na terenie naszej parafii. Z kościoła pójdziemy ulicami: Księdza Szwedy, Żołnierzy Września, Beskidzką, Sztygarską na tzw. „Amelung”. Tam po przejściu dookoła stawów nastąpi zakończenie nabożeństwa oraz indywidualne rozejście się uczestników. Na Drogę Krzyżową przynieśmy ze sobą świece i skarbce. W tym roku po raz pierwszy w czasie Drogi Krzyżowej będzie nam towarzyszyła nasza Sanktuaryjna Orkiestra Dęta.
 8. W niedzielę, 13 marca będziemy obchodzić trzecią rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową papieża Franciszka. Pamiętajmy o Ojcu Świętym w naszych modlitwach.
 9. W tym miesiącu Dzień Fatimski przypada w niedzielę. W tym dniu o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza Święta za czcicieli Matki Bożej Fatimskiej oraz za osoby zalecane.
 10. Kolekta przyszłej niedzieli będzie comiesięczną specjalną kolektą przeznaczoną na potrzeby naszej parafii.
 11. Chorych i starszych wiekiem parafian odwiedzimy z posługą sakramentalną w następnym tygodniu (od 14 do 19 marca) aby umożliwić im spowiedź i Komunię Wielkanocną.
 1. W Kancelarii Parafialnej oraz w przedsionku kościoła można nabywać rozprowadzane przez Caritas Polska tak zwane „Paschaliki Wielkanocne” oraz inne świece z emblematami wielkanocnymi.
 2. Wielką radością napawa fakt zamawiania w naszej parafii Mszy Świętych za bliskich, żywych i zmarłych szczególnie w rocznice życiowych wydarzeń i rocznice śmierci. Nie zawsze jednak wszyscy chętni mogą mieć sprawowaną Mszę Świętą w zamówionej intencji w danym dniu i o odpowiedniej dla siebie godzinie (zwłaszcza wtedy gdy danej okoliczności nie da się wcześniej przewidzieć). Prosimy więc aby przynajmniej o przewidywalnych mających nastąpić wydarzeniach pamiętać z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym rezerwując dany termin Mszy Świętej. Przypominamy też realizowaną od jakiegoś czasu praktykę dobrze przyjętą przez wielu parafian. Polega ona na tym, że Msza Święta zarezerwowana w naszej parafii jest odprawiana przez jakiegoś kapłana w danym dniu poza naszym kościołem, natomiast u nas intencja jest umieszczana w tygodniowym porządku Mszy Świętych, ogłaszana i włączona do modlitwy wiernych na wybranej przez ofiarodawcę Mszy Świętej. Przy tej okazji warto też uświadomić sobie prawdę teologiczną że każda Msza Święta jest zawsze Ofiarą składaną Bogu Ojcu przez Chrystusa i cały Kościół. Tak zwana intencja mszalna czyni Mszę Świętą jedynie symbolicznie bliższą danej społeczności.
 3. Polecamy nowy numer „Gościa Niedzielnego”, „Mały Gość Niedzielny”  oraz „Biuletyn Parafialny”.
 4. W minionym tygodniu odeszli do Pana: śp. Małgorzata Łukowiak, śp. Krystyna Bienek-Groffik, śp. Włodzimierz Chojnacki, śp. Stanisława Czaja, śp. Edward Jaroszek, śp. Marcin Abram i śp. Irena Szczepaniak. Powierzmy ich miłosierdziu Bożemu.