Sanktuarium świętego Floriana w Chorzowie
Msze święte:
Dni powszednie: 8:00, 18:00
Niedziele i święta:
7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 16:00

Nabożeństwa niedzielne: 15:15

Kancelaria parafialna:
Poniedziałek: 16:00 - 17:30
Wtorek: 8:45 - 10:00
Środa: 8:45 - 10:00
Czwartek: 16:00 - 17:30
Piątek: 8:45 - 10:00

Sanktuarium świętego Floriana w Chorzowie

Pogrzeb

Informacje dotyczące formalności pogrzebowych, które należy uzgodnić w Parafii św. Floriana:

 

1. Kontakt z parafią.
Po śmierci danej osoby, organizujący pogrzeb powinni ustalenie terminu pogrzebu rozpocząć od skontaktowania się z naszą parafią (najlepiej w godzinach otwarcia Kancelarii Parafialnej choć w pilnych sytuacjach także poza tymi godzinami). Jeśli z poważnych powodów utrudniony jest kontakt osobisty należy to uczynić przynajmniej drogą telefoniczną.

 

2. Sprawy związane z cmentarzem.
Po ustaleniu w naszej parafii terminu pogrzebu należy udać się do parafii zarządzającej cmentarzem na którym zmarła osoba ma być pochowana, by załatwić sprawy związane z miejscem pochówku i ewentualnie z możliwością zorganizowania ceremonii pogrzebowej w kościele lub kaplicy znajdującej się na terenie tejże parafii.
Parafia św. Floriana nie dysponuje własnym cmentarzem.

 

3. Co w przypadku pogrzebu w innej parafii.
Jeśli pogrzeb zmarłej osoby, mieszkającej na terenie naszej parafii ma być zorganizowany przez inną parafię, organizujący pogrzeb powinni w naszej Kancelarii Parafialnej pobrać tak zwany przekaz pogrzebu.

 

4. Preferowane godziny ceremonii pogrzebowych.
Bardzo prosimy aby osoby, organizujące pogrzeb decydowały się w miarę możliwości na wcześniejsze godziny ceremonii pogrzebowej (najlepiej o godz. 9.00) gdyż księża wikariusze w godzinach późniejszych katechizują w szkole.

 

5. Modlitwy za zmarłych.
Modlitwy za zmarłych odmawiamy w naszym kościele dopiero od chwili ostatecznego ustalenia daty, godziny i miejsca pogrzebu.

W niedzielę pod koniec Mszy Świętych wymieniamy imiennie i modlimy się za tych zmarłych których pogrzeby organizowała nasza parafia lub których pogrzeby zostały przez nas przekazane do innych parafii (zdarza się że o śmierci niektórych parafian nasza parafia nie jest poinformowana).

 

Pragniemy też stwierdzić kategorycznie iż w ostatnich latach nikomu z parafian nie został odmówiony pogrzeb ze względu na prowadzone przez niego życie ziemskie zewnętrznie niezgodne z moralnością katolicką (ocena życia należy tylko i wyłącznie do Boga).