Sanktuarium świętego Floriana w Chorzowie
Msze święte:
Dni powszednie: 8:00, 18:00
Niedziele i święta:
7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 16:00

Nabożeństwa niedzielne: 15:15

Kancelaria parafialna:
Poniedziałek: 16:00 - 17:30
Wtorek: 8:45 - 10:00
Środa: 8:45 - 10:00
Czwartek: 16:00 - 17:30
Piątek: 8:45 - 10:00

Sanktuarium świętego Floriana w Chorzowie

Historia orkiestry dętej

W październiku 2010 roku została podana w ogłoszeniach parafialnych informacja o zamiarze stworzenia Orkiestry Dętej działającej przy Sanktuarium Świętego Floriana w Chorzowie. Orkiestra miała być oparta na czynnie grających muzykach, uczniach szkół muzycznych oraz muzykach którzy kiedyś (nawet tylko amatorsko) grali w różnego rodzaju orkiestrach dętych.

 

img603Tworzenie pierwszego składu szło dość opornie lecz dzięki determinacji kilku osób oraz pomocy życzliwych dyrygentów i muzyków udało się doprowadzić do tego że Orkiestra ubogaciła swą grą Pasterkę i Mszę Świętą w Uroczystość Bożego Narodzenia roku 2010. Szczególne podziękowania za ten pierwszy okres tworzenia podwalin Orkiestry Sanktuaryjnej należą się przede wszystkim panu Markowi Krupie i panu dyrygentowi Marianowi Sobiszowi.

 

Informacją (zamieszczoną na stronie internetowej parafii Świętego Floriana w Chorzowie) o tworzeniu orkiestry w chorzowskim sanktuarium zainteresował się przebywający obecnie za granicą były organista tej parafii pan Stanisław Ludyga. Wykorzystując dawne znajomości poprosił o pomoc w realizacji tego dzieła muzyka, dyrygenta i pedagoga w jednej osobie pana Stanisława Skrabla.

 

Orkiestra zebrana i prowadzona przez pana Stanisława po raz pierwszy stworzyła oprawę Mszy Świętej, w dniu 7 stycznia 2011 roku, z okazji rocznicy urodzin księdza Damiana Gajdzika – proboszcza i kustosza chorzowskiego sanktuarium. Orkiestra ta grała jeszcze potem w Sanktuarium Świętego Floriana w czasie Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego i Uroczystości Odpustu Parafialnego.

 

Pan Stanisław Skrabel okazał się właściwą osobą na właściwym miejscu. Z wielką energią i zapałem zaczął budować od podstaw nowy, przyszły skład Orkiestry. Organizując cotygodniowe spotkania dla młodych ludzi chętnych do nauki gry na instrumentach dętych, zdobywając dla orkiestry nowe instrumenty, tworząc nowe opracowania utworów. Zapał jaki wkłada w swą pracę, zachwyt ludzi młodych uczących się pod jego opieką, ciągle wzrastająca liczba chętnych przychodzących na próby, pozwala mieć nadzieję że marzenia o sanktuaryjnej orkiestrze która będzie grać „Bogu na chwałę a ludziom na pożytek” spełnią się niebawem!