Sanktuarium świętego Floriana w Chorzowie
Msze święte:
Dni powszednie: 8:00, 18:00
Niedziele i święta:
7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 16:00

Nabożeństwa niedzielne: 15:15

Kancelaria parafialna:
Poniedziałek: 16:00 - 17:30
Wtorek: 8:45 - 10:00
Środa: 8:45 - 10:00
Czwartek: 16:00 - 17:30
Piątek: 8:45 - 10:00

Sanktuarium świętego Floriana w Chorzowie

Ogłoszenia parafialne 10 marca 2019 roku

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

10 marca 2019 roku

 

 1. W dzisiejszą I Niedzielę Wielkiego Postu kończymy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne. Wyrażamy wdzięczność Ojcu Ireneuszowi Sajewiczowi za podjęty trud głoszenia nauk rekolekcyjnych. Kolekta dzisiejsza jest tak zwaną jałmużną postną.

 

 1. Dziś przeżywamy także Niedzielę Trzeźwości. W czasie nabożeństwa Gorzkich Żali będziemy się modlić w sposób szczególny o trzeźwość w naszej Ojczyźnie i w naszych rodzinach. Niech Niedziela Trzeźwości będzie dla nas wezwaniem do refleksji nad krzywdami jakie być może niektórzy z nas wyrządzili sobie lub swym bliskim będąc pod wpływem alkoholu. Niech będzie również zachętą do podjęcia zobowiązania trzeźwości a nawet abstynencji.

 

 1. W tym tygodniu według stałego porządku odwiedzimy z posługą sakramentalną chorych i starszych wiekiem parafian.

 

 1. We wtorek po Mszy Świętej porannej zapraszamy na nabożeństwo ku czci Świętego Floriana a w sobotę o godz. 17.00 na adorację Najświętszego Sakramentu.

 

 1. W środę, 13 marca przypada kolejny Dzień Fatimski. O godz. 11.00 zapraszamy na godzinę różańcową a o godz. 12.00 na Mszę Świętą ku czci Matki Bożej Fatimskiej z błogosławieństwem lourdzkim. Podczas tej Mszy Świętej poświęcimy lekarstwa i dewocjonalia. W tym dniu nie będzie tradycyjnej środowej nowenny.

 

 1. Także w środę przypada szósta rocznica wyboru na Stolicę Piotrową papieża Franciszka. Pamiętajmy o Ojcu Świętym w naszych modlitwach.

 

 1. Również wyjątkowo w środę, 13 marca zapraszamy kandydatów do bierzmowania o godz. 18.00 na Mszę Świętą i comiesięczne spotkanie formacyjne. Od godz. 17.30 będzie możliwość skorzystania przez nich z sakramentu pokuty i pojednania

 

 1. W czwartek o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza Święta z udziałem dzieci szkolnych.

 

 1. W najbliższy piątek o godz.17.00 odprawimy nabożeństwo Drogi Krzyżowej ze specjalnymi rozważaniami stanowiące wynagrodzenie za zgorszenie i wyrządzoną krzywdę dzieciom i młodzieży. Nabożeństwo to zostało przeniesione na ten dzień ze względu na przeżywane w ubiegłym tygodniu nasze rekolekcje parafialne.

 

 1. Także w najbliższy piątek o godz. 18.30 w Domu Katechetycznym rozpoczną się nauki przedślubne dla na-rzeczonych, którzy w najbliższych miesiącach zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński i którzy telefonicznie zgłosili w nich swój udział.

 

 1. Również w piątek, 15 marca minie 23 rocznica śmierci Księdza Biskupa Czesława Domina przez wiele lat biskupa pomocniczego diecezji katowickiej a następnie ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Wypraszajmy dla niego radość nieba.

 

 1. W następną niedzielę przed kościołem odbędzie się zbiórka na Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.

 

 1. W czasie Wielkiego Postu zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach pasyjnych: Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Drogę Krzyżową będziemy odprawiać w piątki o godz. 17.00. Przed rozpoczęciem rozważań Drogi Krzyżowej imiennie wspomnimy naszych zmarłych, polecając ich w modlitwie miłosierdziu Bożemu. Zalecania za zmarłych będą przyjmowane w zakrystii i w Kancelarii Parafialnej. U ministrantów można dziś pobrać formularze zalecek. Chciejmy udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej połączyć z uczestnictwem we Mszy Świętej. W minionych latach zauważyliśmy niepokojącą tendencję do wychodzenia z kościoła po skończonej Drodze Krzyżowej. Ciągle musimy pamiętać że, najważniejszą i najpełniejszą relacją w naszej wierze jest spotkanie z Bogiem we Mszy Świętej (modlitwa, słuchanie Słowa Bożego, przyjęcie Komunii Świętej). Piękne zwyczaje uczestniczenia w różnych okresowych nabożeństwach mogą być tylko dodatkiem do pełnego spotkania z Panem we Mszy Świętej. Bez pobożności eucharystycznej nasza wiara powoli przeradza się tylko w tradycję, która uspokaja nasze sumienia lecz nie prowadzi do osobistego spotkania z Bogiem. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będziemy odprawiać w niedziele o godz. 15.15. Kazania pasyjne w tym roku wygłosi nasz wikariusz, ksiądz Marek Lampa.

 

 1. Pozostało jeszcze kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę na Cypr (od 22 do 29 kwietnia 2019 roku). Zapisy prowadzone są w Kancelarii Parafialnej.

 

 1. Polecamy nowy numer „Gościa Niedzielnego”, „Mały Gość Niedzielny” oraz „Biuletyn Parafialny”.

 

 1. W minionym tygodniu odeszli do Pana: śp. Jan Wilk, śp. Helena Morajka i śp. Daniela Krzyżanowska-Żurek. Powierzmy ich miłosierdziu Bożemu.